ZA ZÁDY UŽ MI KONĚ NEPŘEPÍŠEŠ!
V minulém článku jsem psala o tom, že kůň se zjednodušeně řečeno převádí smlouvou, na kterou správně navazuje hlášení změny majitele koně příslušné autoritě, zápis nového majitele do průkazu koně a vyznačení změny v centrální evidenci koní.
V praxi však celý proces může v krajním případě probíhat i tak, že k přepisu koně (v registru i průkazu) dojde na základě jednostránkového formuláře s nečitelnými „klikyháky“ v místech podpisu za prodávajícího a kupujícího. Kupní smlouva se nevyžaduje a pravost podpisu na formuláři nikdo bez dalšího nezkoumá… A jak vyloučit riziko s tím spojené?
Za pomoci tzv. blokace změny majitele lze dosáhnout toho, že registrační autorita zapíše změnu vlastníka koně jen v případě, obdrží-li formulář „hlášení změny“, na kterém bude podpis původního majitele koně (prodávajícího) úředně ověřen. Tedy už neprojde žádná „muří noha“, kterou by snad chtěl za váš podpis někdo vydávat.
Jako potenciální kupující zároveň myslete na to, že přepis koně může být takto „zablokován“ a na formuláři „hlášení změny“ nejlépe rovnou vyžadujte úředně ověřený podpis prodávajícího.
Za mne rozhodně pozitivní změna, kterou pro větší bezpečí svého koně zvládne provést každý. Máte-li zájem o formulář a podrobnější instrukce, jak na to, napište mi!