MÁŠ OD TOHO KONĚ PAPÍRY?

Když se řekne „papíry od koně“, většina z nás si nejspíš představí průkaz koně jako jeho povinný identifikační doklad, v němž je zaznamenána řada podstatných informací o koni včetně údaje o jeho majiteli. Je tedy průkaz koně dokladem o jeho vlastnictví?

Podle práva platí, že:

  • Chovatel má povinnost zajistit, aby průkaz obsahoval úplné a správné údaje včetně zaznamenání jejich změn;
  • Při prodeji koně předá původní majitel průkaz novému majiteli koně;
  • Nový majitel zasílá příslušné registrační autoritě průkaz koně k potvrzení změny majitele, a to spolu s formulářem hlášení změny majitele, který podepisuje kupující i prodávající;
  • Po potvrzení změny je průkaz zaslán zpět novému majiteli.

Co když ale změnu majitele koně nikdo nenahlásí?

Kůň není nemovitost a ke změně jeho vlastníka není změna zápisu v průkazu koně, resp. zaevidování nového majitele v příslušném registru (ústřední evidenci koní) nezbytně třeba. Osoba zapsaná v průkazu koně tedy nutně nemusí být jeho skutečným vlastníkem a naopak.

Že takový stav není v souladu s právem a může v budoucnu činit i značné praktické obtíže, je nepochybné. Zvlášť koupíte-li koně na základě ústní smlouvy a za hotovost, budete bez zápisu změny majitele v průkazu a příslušné evidenci toto ještě obtížněji prokazovat. A po nějakém čase může být velmi složité původního vlastníka někde „dohnat“ a změnu vlastnictví alespoň dodatečně dohlásit.

Byť tedy průkaz koně není dokladem o jeho vlastnictví a právo ke změně vlastnictví koně registraci nevyžaduje, v praxi rozhodně doporučuji na ně nezapomínat. Za porušení povinnosti mít v průkazu řádně zapsané požadované údaje a jejich změny lze chovateli rovněž uložit pokutu až do výše 1.000.000,- Kč!

A to přeci nechcete, ne?