JE TEN KŮŇ VADNÝ?
Věřím, že nejsem sama, komu taková nebo obdobná myšlenka prolétla hlavou, když kůň odmítal překročit barevnou pásku zavátou na cestu u stáje, ač valach v letech, vzpínal se pod sedlem a řehtal ve snaze udělat dojem na kobylu v říji nebo sám sebe svlékl ve výběhu z deky. O občasných vrtochách našich čtyřnohých parťáků to dnes ale nebude 😉
Otázka existence vady koně a podmínek jeho případného vrácení je jednou z nejběžnějších, s nimiž se lze v souvislosti s koupí koně setkat. A pokud kupní smlouva na toto téma mlčí, nalézt řešení nemusí být vůbec jednoduché.
Podle ust. § 2095 občanského zákoníku platí, že prodávající odevzdá kupujícímu předmět koupě, tj. koně, v ujednané jakosti a provedení; nejsou-li tyto ujednány, pak v jakosti a provedení vhodných pro účel patrný ze smlouvy, jinak pro účel obvyklý.
Jak ale určit „jakost vhodnou pro obvyklý účel“ v případě konkrétního koně? Jeho plemenná příslušnost, věk či pohlaví mohou být určitým vodítkem. Kůň ale není rohlík, takže kupující a prodávající to v konkrétním případě budou často vidět jinak a na spor s nejistým výsledkem je zaděláno.
Právě zamýšlený účel užití bude často určující pro to, jaké vlastnosti koně bude zejména kupující v konkrétní situaci považovat za zásadní a měl by je výslovně ujednat v kupní smlouvě. Vždyť právě za tyto specifické vlastnosti je přeci nezřídka ochoten zaplatit vysoké částky. Zatímco zdravotní stav koně bude vlastností významnou ve většině případů (byť různě definovanou pro koně do vysokého sportu, aktivního hobby koně nebo jen společníka), původ může být zásadní při koupi za účelem chovu a zcela bezvýznamný pro provoz v jezdecké škole. Charakter koně pak bude zpravidla stěžejní při koupi koně pro malé děti.
Samozřejmě nelze pominout, že kůň není věc, ale živé zvíře, které reaguje na své okolí, tj. kůň, který je bezproblémový u prodávajícího, může se stát nezvladatelným u kupujícího. Obdobné to může být s dosahovanou sportovní výkoností, která je ovlivněna schopnostmi konkrétního jezdce. Z pohledu prodávajícího lze tedy jen doporučit, aby kupující měl možnost požadované vlastnosti u koně ověřit (př. pod sedlem) a existenci těchto vlastností ve smlouvě potvrdil.
Nepodceňujte tedy při koupi koně otázku požadovaných či očekávaných vlastností koně s ohledem na plánovaný způsob jeho využití a zejména jste-li kupující, tyto ve smlouvě podrobně vymezte. Ani jako prodávající však nemůžete spoléhat, že kupující vašeho dosud čistě jezdeckého koně nebude chtít druhý den zapřahat (užití koně k tahu přeci stále není nic neobvyklého) a garantujete-li, že kůň určité vymíněné vlastnosti má, buďte připraven to později doložit. Předkupní veterinární vyšetření zahrnující standardně RTG snímky kopyt a kloubů končetin je zejména v případě koupě koně do sporu v zájmu obou stran.