PÁR TIPŮ NA ÚVOD

Začít je často na věci to nejtěžší. Na úvod si proto dovolím jen několik dle mého názoru univerzálních doporučení:

 

  • „Dvakrát měř a jednou řež“, jak se říká. Kůň je velký závazek z hlediska času i peněz a je rozumné dobře si rozmyslet, zda jste na něco takového připraveni, resp. za jakých podmínek. Je také zpravidla bezpečnější a levnější poradit se s právníkem před tím, než se rozhodnete jednat (koupit/prodat koně, začít nabízet jízdy na koni, provozovat ustájení apod.), než když právníka vyhledáte až v situaci, kdy už nastal nějaký problém, resp. když ten problém nedokážete ani po nějaké době sami uspokojivě vyřešit. 

JE TEN KŮŇ VADNÝ?

Věřím, že nejsem sama, komu taková nebo obdobná myšlenka prolétla hlavou, když kůň odmítal překročit barevnou pásku zavátou na cestu u stáje, ač valach v letech, vzpínal se pod sedlem a řehtal ve snaze udělat dojem na kobylu v říji nebo sám sebe svlékl ve výběhu z deky. O občasných vrtochách našich čtyřnohých parťáků to dnes ale nebude 😉

Otázka existence vady koně a podmínek jeho případného vrácení je jednou z nejběžnějších, s nimiž se lze v souvislosti s koupí koně setkat. A pokud kupní smlouva na toto téma mlčí, nalézt řešení nemusí být vůbec jednoduché. 

 

KDY TEDY MOHU TOHO KONĚ VRÁTIT?

Předchozí článek byl o možných faktických vadách koně, které se po prodeji nezřídka objeví a vedou nového majitele k často nelehkému rozhodování o tom, jak se svým novým parťákem naložit. Co byste tedy měli uvážit, než zapřáhnete vozík za auto? 

  • odstoupit od smlouvy a vrátit koně lze bez dalšího pouze v případě, že vada představuje podstatné porušení smlouvy;
  • vada musela existovat v relevantní době (v zásadě při koupi), byť se třeba projeví až později;
 
 
 
 

A CO KDYŽ CHCI VÍC?

Okolnosti koupě/prodeje koně se liší a odlišné jsou tak i podmínky, za kterých k nim dochází. V každé situaci doporučuji, aby smlouva byla uzavřena písemně. Vhodným doplněním může být rovněž některé z tzv. vedlejších ujednání při kupní smlouvě, například:

  • Výhrada vlastnického práva – kupující se stane vlastníkem koně teprve úplným zaplacením kupní ceny, i když jej třeba převezme dříve;
  • Předkupní právo – bude-li chtít kupující koně dále prodat (nebo i darovat, směnit či jinak převést), bude povinen jej nabídnout nejprve prodávajícímu;

MÁŠ OD TOHO KONĚ PAPÍRY?

Když se řekne „papíry od koně“, většina z nás si nejspíš představí průkaz koně jako jeho povinný identifikační doklad, v němž je zaznamenána řada podstatných informací o koni včetně údaje o jeho majiteli. Je tedy průkaz koně dokladem o jeho vlastnictví?

Podle práva platí, že:

  • Chovatel má povinnost zajistit, aby průkaz obsahoval úplné a správné údaje včetně zaznamenání jejich změn;

ZA ZÁDY UŽ MI KONĚ NEPŘEPÍŠEŠ!

V minulém článku jsem psala o tom, že kůň se zjednodušeně řečeno převádí smlouvou, na kterou správně navazuje hlášení změny majitele koně příslušné autoritě, zápis nového majitele do průkazu koně a vyznačení změny v centrální evidenci koní.

V praxi však celý proces může v krajním případě probíhat i tak, že k přepisu koně (v registru i průkazu) dojde na základě jednostránkového formuláře s nečitelnými „klikyháky“ v místech podpisu za prodávajícího a kupujícího. 

TY UŽ BĚHAT NEBUDEŠ!

V životě každého dostihového koně přijde okamžik, kdy jsou jeho dny na dostihové dráze sečteny, ať už vinou zranění, nedostatečné výkonnosti, plánovaného odchodu do chovu či zaslouženého důchodu. Zpravidla není v možnostech majitele nechat si na důchod každého koně, který kdy v jeho barvách vyběhl. Ti dobří se však snaží zajistit mu co nejlepší nový domov odpovídající jeho zdravotnímu stavu, povaze a schopnostem. A jak si pojistit, že už se s ním na dostihové dráze nepotká?

Vedle vložení odpovídajících ujednání do kupní smlouvy s novým majitelem zvažte rovněž trvalé vyřazení koně z registru dostihových koní. Jak na to?

KRMENÍ ZABÍJÍ!

Myslela jsem, že první článek v novém roce budu psát o něčem veselejším, ale s o hledem na vlnu smutku, vzteku a snad i beznaděje, která se po další smutné události z letošních Vánoc šíří nejen napříč sociálními sítěmi, nemohu jinak…

Trestní právo, přestupky nebo ochrana osobnosti nejsou právě mou specializací, takže dnes to bude jen několik (zestručněných!) paragrafů, o které se snad bude možné v případě potřeby opřít.

Na druhou stranu za většinou nešťastných událostí zpravidla nebude zlý úmysl jednajícího a (trestní) právo na řadu případů (včas) nedosáhne. Sama bych proto dál kladla důraz na osvětu a prevenci, jakkoliv se to může zdát být bojem s větrnými mlýny…

 

MŮJ KŮŇ NENÍ VĚC!

Všichni tak nějak víme, že od 1. 1. 2014 zvíře ani podle práva není věc, přestože se s ním stále někdy hůř než s věcí zachází…Ust. § 494 občanského zákoníku konkrétně říká, že:

  • živé zvíře není věcí;
  • živé zvíře má zvláštní význam a hodnotu již jako smysly nadaný živý tvor; a
  • ustanovení o věcech se na živé zvíře použijí obdobně jen v rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze.

Ale co to přesně znamená? V jakém rozsahu a za jakých podmínek tedy (ne)lze na živé zvíře ustanovení zákona o věcech použít?

ZÁVODIT SÁM SE SEBOU?

Je dostih jediného koně ještě dostih? Čas od času se na dostihové dráze objeví kůň tak výjimečný, že své soupeře poráží s převahu, jako by šlo o „závod jediného koně“. Takto to ale dnes není myšleno a odpověď budeme hledat v Dostihovém řádu.

DAROVANÉMU KONI NA ZUBY NEKOUKEJ?

Všichni známe toto přiléhavé přísloví, které vyjadřuje morální pravidlo, že by člověk neměl kritizovat to, co dostal zadarmo. Je tomu tak ale vždy? Co když se dar ukáže být darem danajským a místo vytouženého koníka si za vrata statku přivedete Trojského koně?

BEZPRÁVÍ V PŘEDKUPNÍM PRÁVU?

Na první pohled nejde o nic neobvyklého ani složitého. V praxi však nezřídka zůstanou jen oči pro pláč. Proč předkupní právo „nefunguje“ a co s tím?

 

JAK SE KUPUJE RABBIT HAVANA?

Rabbit Havana(GB) si svými výsledky na dráze jistě získala pozornost řady dostihových fanoušků i odborníků. Mně však utkvěla v paměti především jako kůň zakoupený po prodejním dostihu, což je u nás něco výjimečného. A o co že se jedná?

 

KONĚ NA SPLÁTKY?

Vše jste dobře zvážili a rozhodli se prodat koně na splátky? Pak to nejmenší, co můžete jako prodávající udělat, je sjednat si tzv. ztrátu výhody splátek. A k čemu je to dobré?

Podle ust. § 1931 občanského zákoníku platí, že bylo-li ujednáno plnění ve splátkách a nesplnil-li dlužník některou splátku, má věřitel právo na vyrovnání celé pohledávky, pokud si to strany ujednaly; toto právo může věřitel uplatnit nejpozději do splatnosti nejbližší příští splátky. Tedy:

TO BYL OMYL!

Jak se říká, i mistr tesař se někdy utne. Může se tak stát, že při koupi koně nebudete mít z různých důvodů zrovna šťastnou ruku. (Jen) za určitých okolností však může mít takový váš „omyl“ i právní relevanci.

Číst dál

To byl omyl!

KŮŇ JAKO PŘEDMĚT ZADRŽOVACÍHO PRÁVA?

Nejen poskytovatelé ustájení musí čas od času řešit složitou otázku, co s ustájeným koněm, za kterého jeho majitel neplatí. Je možné ustájeného koně zadržet, dokud majitel nezaplatí? A k čemu je to případně dobré?

NÁJEM/PACHT A KATASTR

Ne každému vyhovuje mít koně v komerčním ustájení a sní o dni, kdy si své koně vezme „domů“.

A není-li možné stěhovat se přímo do vlastního, může pomoci pacht či nájem pozemku či obecně nemovitosti.

Byť jde o právo k nemovitosti, ke vzniku nájmu či pachtu postačí uzavření příslušné smlouvy. S účinností od 1. 1. 2014 však lze i nájem či pacht do katastru nemovitostí zapsat.

 

PRAVIDLA FAIR PLAY

Dnešní příspěvek píšu pod dojmem probíhajících olympijských her a úvodem smekám před všemi jezdci a koňmi olympijské všestrannosti.

Věděli jste, že existuje Olympijská charta jako oficiální kodifikace základních principů olympismu, pravidel a prováděcích ustanovení schválených Mezinárodním olympijským výborem, stanovící mimo jiné podmínky pro konání olympijských her?

KONĚ A REGISTRY

Chcete-li koupit koně, určitě se budete snažit získat o něm předem co nejvíce informací. Jejich hlavním „zdrojem” bude určitě prodávající a jím předložený průkaz koně, případně další doklady ke koni. Určitě se však vyplatí sdělené informace si dále ověřit, případně zkusit doplnit. A jak?

Třeba v některém z veřejně přístupných registrů, konkrétně:

Centrální přístupové místo pro evidence koní:

Číst dál

Koně a registry

REGISTRY II

Z předchozího příspěvku již víte, kam se vyplatí nahlédnout, zajímáte-li se o určitého koně. Pokud však kupujete či prodáváte (nejen) koně, je neméně důležité to, s kým takovou transakci uzavíráte. Už jsme si zvykli, že kamarád Google nebo sociální sítě toho mohou prozradit hodně. Vyplatí se však nahlédnout i do „oficiálních registrů“ a alespoň základním způsobem ověřit, že váš smluvní partner není v insolvenci a v prodeji koně mu nebrání třeba probíhající exekuční řízení. A jak na to?

Číst dál

Registry II

NEDBALOST SE NEVYPLÁCÍ!

Vyzkoušení koně zájemcem o koupi pod sedlem je obvyklou součástí předkupních vyjednávání. Mohou s ním však být spojena značná rizika, která je dobré si uvědomit a nepodceňovat, a to jak na straně prodávajícího, tak potenciálního kupujícího, který koně bude zkoušet. Vedle možného vzniku odpovědnosti za škodu může mít totiž takové nepovedené zkoušení koně i trestněprávní souvislosti.

(NEJEN) SMLOUVA JAKO DŮKAZ?

Ve sporu o vyloučení koní z majetkové podstaty úpadce (s.r.o.) v insolvenčním řízení, kdy se jiná fyzická osoba (spolumajitel a jednatel s.r.o.) domáhala toho, že je jejich vlastníkem, soud uvádí:

Důkazem o vlastnictví koně nemůže být:

  • čestné prohlášení žalobce o vlastnictví koně, má-li proti tomu žalovaný námitky;
  • kupní smlouva, na základě které žalobce koně prodával, když tu není důkaz o tom, že žalobce byl vlastníkem prodávaného koně;

JAK SE STÁT ÚČASTNÍKEM DOSTIHOVÉHO PROVOZU?

Asi každého z vás napadne, že k tomu budete potřebovat koně (dostihového, vlastního nebo pronajatého). A také trenéra (profesionála s platnou licencí), pokud sami nejste trenér – majitel s oprávněním trénovat omezený počet koní vlastních nebo v majetku nejbližších příbuzných.

A co je třeba ještě vědět? Jak se říká, „nemá smysl znovu vynalézat kolo“, takže dnes pár základních informací zveřejněných ve Věstníku českého turfu v plném znění zde: http://www.dostihyjc.cz/download/vestnik/VCT_2_-_2022__2_.pdf                                                                                                   

VRAŤ MI MÉHO KONĚ!

Může nastat situace, kdy se Vaše zvíře ocitne pod kontrolou jiné osoby, která Vám jej z různých důvodů odmítá vydat a brání v jeho užívání. Jak můžete v takové situaci postupovat?

I v případech, kdy se jedná o zvíře, se zásadně obdobně uplatní ust. § 1040 občanského zákoníku, podle kterého „Kdo věc neprávem zadržuje, může být vlastníkem žalován, aby ji vydal.“   Základními předpoklady pro to, abyste s takovou reivindikační žalobou byli úspěšní, pak je prokázat, že:

JAK PŘÍSNÁ JE ODPOVĚDNOST ZA KONĚ?

Jedním slovem VELMI.

Podle základního ust. § 2933 občanského zákoníku odpovědnost za újmu způsobenou zvířetem nese jeho vlastník, případně spolu s ním osoba, jíž bylo zvíře svěřeno, která jej chová či jinak používá, a to bez ohledu na (neexistenci) zavinění nebo porušení právní povinnosti na jejich straně.

Chipp 17102022